Anasayfa » MHP » Aile - Kadın ve Çocuklar » Akdeniz Anemisi İçin Halkı Aydınlatın

Akdeniz Anemisi İçin Halkı Aydınlatın

Halk arasında Akdeniz Anemisi olarak bilinen Talasemi hastalığı için Sağlık Bakanlığı Müsteşarı valilikler ve sağlık birimlerini bir yazıyla uyardı. Türkiye’de 1 milyon 300 bin taşıyıcı olduğu belirtilerek halka seminerler verilmesi istendi.

sefer-aycan-akdeniz-anemisiSağlık Bakanlığı Müsteşarı doçent doktor Sefer Aycan imzasıyla 81 ilin valiliğine ve bunlar aracılığıyla da sağlık müdürlüklerine ve sağlık ocaklarına gönderilen yazıda, “Akdeniz Anemisi” olarak bilinen “Talasemi” hastalığına dikkat çekilerek halka yönelik eğitim seminerleri verilmesi istendi.

Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın bir çok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığı olan Talasemi taşıyıcılarına Türkiye’de özellikle Çukurova, Akdeniz Kıyı Şeridi, Ege ve Marmara bölgelerinde rastlanıyor.

240 milyon Talasemili var

Bakanlığın açıklamasında Talasemi ve özellikleri şöyle aktarılıyor:

* Talasemi , kalıtsal bir hastalıktır.

* Talaseminin nasıl seyrettiği, hastalığın “tipine” göre değişitr. Talasemi hastalarının durumu, ağır hastalık tipi olan “Talasemi major”dan, semptomatik olmayan taşıyıcı bireylere ve bu iki grup arasında yer alan “talasemi intermedia” hasta grubuna kadar geniş bir yelpazede yer alır.

* Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyada 240 milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu vurgulanmaktadır.

* Sağlıklı Türk popülasyonunda beta-talasemi taşıyıcı sıklığı yüzde 2.12’dir.

* Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 4 bin civarında hasta vardır.

* Ülkemizde Çukurova, Akdeniz kıyı şeridi, Ege ve Marmara bölgelerinde talasemi taşıyıcılığı çok sık görülmektedir. İç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da yeterince araştırma merkezi olmadığından bu yörelerde kesin bir rakam bilinmemektedir.

* Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalarda; Talasemi taşıyıcısı sıklığı; Batı Trakya’da yüzde 10.8, Bursa’da yüzde 1.7 (göçmenlerde yüzde 12), Denizli’de yüzde 3, Muğla’da yüzde 8, Antalya Bölgesi’nde yüzde 12, Mersin’de yüzde 3.5, Adana’da yüzde 5.5, Antakya’da yüzde 5.9, Urfa’da yüzde 3.9, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 0.6 ve Van’da yüzde 2.6 olarak bulunmuştur.

Kontrol programı

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Genel Müdürlüğü ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün şimdiye kadar yapılan hizmetleri organize etmek ve hizmetleri yaygınlaştırmak amacıyla “Hemoglobinopati Kontrol Programı” başlattığı da belirtildi.

Bu program kapsamında riskli 33 ilin Sağlık Müdürleri ve AÇSAP Şube Müdürlerinin katılımıyla çeşitli toplantılar yapıldı.

%d blogcu bunu beğendi: