Acil Eylem Planı

AKP Hükumetinin Sağlık Bakanlığı kısa ,orta ve uzun vadede yapılacak işlerle ilgili “acil eylem planı” adını verdikleri belgede takvim vermektedir.Sağlıkla ilgili  bir çok konuda hedef belirlemekte ve bunları 18 aylık bir sürede  yapacağını söylemektedir.

acil-eylem-planiHedef olarak ortaya koyduğu konuların büyük bir kısmı daha önceki dönemlerde başlamış,hatta bitirilmiş işlerdi (Örneğin;İlk ve Acil yardım hizmetlerinin yaygınlaştırılması,57. Hükumet tarafından  2001 yılında Türkiye genelinde gerçekleşmiş bir hedefti.Olağanüstü durum koordinatörlüğü kurulması hedefi de, çok önceden oluşturulmuş bir hedefti).Bu örnekler AKP nin  sağlık sektörünün mevcut durumunu iyi bilmediğini veya yapılmış işlere sahip çıkmaya çalıştığını  göstermektedir.Yeni bir yaklaşım olarak ortaya konulan konular ile ilgili olarak ta çok hazır olmadıkları anlaşılmaktadır.Çünkü belirtilen süreler geçmiş olmasına rağmen ne yapacaklarına ve nasıl yapacaklarına bir türlü karar verememişlerdir.Bir çok konuda hala taslakları bile oluşturamadılar.

Sağlık  Bakanlığı ayrıca  “Sağlıkta Dönüşüm” adını verdikleri bir program yayınlayarak  yapmak istediklerini açıklamıştı. Buna  göre “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nı  AKP Hükumetinin sağlık sektöründe   programı olarak ele almak ve bu programı Türkiye de ki Sağlık Hizmetleri üzerine etkilerini,sonuçlarını ve getireceklerini  bilimsel olarak tartışmak gerekir.Esas dikkate alınması gerekeninin bu belge olduğu düşünüldüğünden değerlendirmede  bu belge üzerinden yapılmıştır.