Anasayfa » Haber » Aşılama ve kısırlaştırma bedeli 35.2 trilyon lira

Aşılama ve kısırlaştırma bedeli 35.2 trilyon lira

‘Kuduz köpek paniği’ köpeklerin rehabilitasyonunu gündeme getirdi. Ancak bu işin yüksek maliyeti vergilerden çıkacak, yatırımlar baltalanacak.

SON günlerde artan kuduz köpek saldırıları ve yarattığı panik, “sokaklarda başıboş gezen köpeklerin itlaf edilmesi ya da rehabilitasyonu” önerilerini artırdı.

Bu aşamada bir köpeğin rehabilitasyonu, yani “yakalanması için gerekli araç ve personel gideri, aşılanma ve kısırlaştırılma maliyeti” toplam 117 milyon 500 bin lirayı buluyor. İstanbul’daki yaklaşık 300 bin sokak köpeğinin rehabilitasyonu için bu rakam 35 trilyon lirayı aşıyor. Bu rakamlar ışığında Büyükşehir Belediyesi’nin 2 katrilyonluk bütçesinin yaklaşık yüzde 2’sini başıboş köpeklere ayırması gerekiyor. Ancak, köpeklerin kısırlaştırılması kuduz vakalarını önlemek için yeterli değil. Çünkü kısırlaştırma sadece hayvanların çoğalmasını frenliyor; kuduz ise ağızdan bulaşıyor.

YATIRIMLARA PAYDOS!
Vatandaştan toplanan vergilerin 300 bin köpeğin rehabilite edilmesine harcanması, insanlar için gerçekleştirilebilecek birçok yatırımdan vazgeçilmesine neden olacak. Örneğin 35.2 trilyon lira 20 derslikli 20 adet okul inşaası gerçekleştirilebilir. Yine aynı parayla depremzedeler için 30 metrekarelik 11 bin 733 adet prefabrik konut inşaa edilebilir. Yollarındaki sorunla yaya sürücü herkesi çileden çıkaran İstanbul’a, 78 kilometre üstelik de tüm altyapısı tamamlanmış asfalt yollar yapılabilir. 35.2 trilyon lira ile 2 bin 350 adet çöp kamyonu alınabilir. Bu hizmetleri uzatmak mümkün.

doc-dr-mustesar-aycanBu konuyla ilgili açıklama yapmaya başlayan yetkililer de bu rakamların vehametini ortaya koyuyor. Örneğin Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sefer Aycan, Türkiye’de bir yıl içerisinde kuduz aşısına tam 40 trilyon lira hacandığını açıkladı.

MÜCADELEYE 100 MİLYAR
Aycan bu rakamın sadece Sağlık Bakanlığı’nın kuduz aşısı alımı için harcadığı para olduğunu, bu rakamlarda eczanelerde satılan aşı ve kuduz serumları maliyetinin hariç olduğunu belirtti. Kuduz vakalarının yaygınlaşması üzerine bir açıklama yapan İstanbul Valisi Erol Çakır da “Bütün belediyelere görevlerini yerine getirip, hayvan barınakları yapmaları yolunda yazı gönderdik. Ayrıca merkezlerdeki bütün veterinerleri ilçelere ve köylere gönderdik başıboş hayvanların aşılama ve kısırlaştırma işlemlerini bir an önce tamamlamaları talimatını verdik” dedi. Kuduzla mücadele için bütçe ayırma görevinin belediyelere ait olduğunu söyleyen Çakır, “Buna rağmen valilik bütçesinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 100 milyar yardımda bulunduk” dedi.

Mete TÜRKMEN-Barış MUTLU

%d blogcu bunu beğendi: