Anasayfa » Sağlık » Aile Hekimliği » Aycan: Aile Hekimliği kurtuluş reçetesi değil

Aycan: Aile Hekimliği kurtuluş reçetesi değil

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesinin düzenlediği “Aile Hekimliğine geçişte yaşanan sıkıntılar ve sorunlar” konusunun ele alındığı konferans dün yapıldı. Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, Aile Hekimliği’nin aksayan noktalarından söz etti, bunun bir kurtuluş reçetesi olmadığını söyledi.sefer-aycan-kocaeli

Otel Asya’da gerçekleşen konferansı CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, başkan yardımcısı Cihat Altınyuva, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, DP İl Başkanı Kadir Ayhan, İşçi Partisi İl Başkanı Ali Alsaç, sivil toplum örgüt liderleri ve çok sayıda sağlık çalışanı da takip etti.

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, açılış konuşmasında, “2004 ve 2010 yılları arasında 69 ilde uygulanmaya başlayan aile hekimliğini gelişmiş dünya ülkelerinin terk ederken, biz uyguluyoruz.  Sürekli kamuoyuna bu konuda tek taraflı yanlı bilgiler verilerek bilinçli bir şekilde bilgi kirliliği oluşturulmuştur.”dedi.

Prof. Aycan’ın dikkat çektiği ayrıntılar

Prof. Dr. Sefer Aycan, aile hekimliği kanunun bir kurtuluş reçetesi olarak görülmemesini gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Aycan, şu görüşlere yer verdi:

“-Bu tür konularda salonların dolması gerekirken, toplum olarak birçok konuya duyarsız kalıyoruz. Aile hekimliği boş laflardan ibaret. Ancak buna rağmen inat uğruna uygulamaya sokacaklar. Bu uygulamanın ardından hekimlerin aldıkları mevcut ücretlerde düşüş olacak. Bu sistemin alt yapısı yok. Hekimleri kandırmak için uygulamaya sokulan boş bir sistem. ANAP zamanında uygulanmak istenmişti, ancak yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kanun çıkmamıştı. AKP bütün Türkiye’yi ele geçirdiği için gücünü kullandı ve apar topar kanun çıkardı. Pilot kanun daha önce hiç görmedim. Kanun gerekçesinde tatmin edici bir ifade yok. Mevcut sistemdeki sorunu açıklayan yok. Yeni sistem neyi çözecek bilen yok. Aşırı uzmanlaşmak iyi değildir. Bazı branşlarda bölünmeler meydana geliyor. Kulak, burun, boğaz ve göz branş olarak bölündü. Hastalara bütüncül olarak bakan doktor aile hekimi oluyor. Aile hekimliği yeni bir sağlık sistemi değildir.”

[justified_image_grid preset=1 row_height=100]

 

%d blogcu bunu beğendi: