Anasayfa » Haber » Aycan: Ali Doğan’ın bir tane eseri bile yok!

Aycan: Ali Doğan’ın bir tane eseri bile yok!

MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan şu anda ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve MHP Kahramanmaraş milletvekili aday adayı Prof. Dr. Sefer Aycan, AK Parti’den sefer-aycan-eseraday adayı olabileceği öne sürülen eski Bakanlardan Ali Doğan’a sert eleştirilerde bulundu.

Aycan; “Bizim bir senede yaptığımız kadar kim ne yapmış bu şehre? Ali Doğan, Ali Doğan deniliyor. Adam bakanlıkta yaptı, 2 veya 3 dönem milletvekilliği de yaptı. Ama Ali Doğan’ın bir eseri bile yok. Ama halen bu Maraş, Ali Doğan, Ali Doğan der! Birkaç kişinin tayinini yapmış, belki de işini yapmış. Ama onun dışında benim bildiğim yok” dedi.

İşte Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin 15 Şubat tarihli sayısında acar muhabir Yavuz Dilbaz imzası ile yayımlanan ve başta Ali Doğan ile iktidar kanadı olmak üzere kent kamuoyunda büyük yankı yapması beklenen haberin tamamı aynen şöyle:

“BÜYÜKŞEHİR OLACAĞIMIZI SANMIYORUM!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraş’ın iktidar partisine en yüksek oyu veren illerin başında geldiğini anımsatarak, Ak Partinin Kahramanmaraş’a gereken özeni göstermediğini söyledi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlık görevinde bulunduğu dönemlerde kentte gönderdiği 20 milyon TL ödenek ile adını duyurmuştu. O isim şimdilerde MHP Kahramanmaraş Milletvekili aday adayı olarak gündeme geldi. Ve Aycan, “Onun adını büyükşehir koymakla, büyükşehir olunmuyor. Önemli olan, kafalarda büyükşehir imajının olması, vizyonu olması. O yoksa isterseniz nüfusu 1 milyon da olsa, halen kırsal alan gibi yönetilirse, Kahramanmaraş büyükşehir olmaz” açıklamasıyla yeniden kent gündemindeki yerini aldı.

Kahramanmaraş’ı, Türkiye’nin başkenti Ankara’da temsil eden hiç kimsenin olmadığını söyleyerek mevcut vekillere göndermelerde bulunan MHP Kahramanmaraş Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Sefer Aycan, “Kahramanmaraş, Ankara’da iyi temsil edilemiyor. Siyasi anlamda bilim anlamında, ekonomik anlamında etkinliği yok. Neden? Belki o kadar kısır değil ama Reklamı yok, tanıtımı yok” dedi. Parti yönetimlerinde Kahramanmaraşlı kimselerin olmadığı için ülke yönetiminde ağırlığının olmadığını vurgulayan Aycan, “İşte AKP 9 senedir iktidar. Tek başına iktidar, öyle koalisyon da değil! Ak Parti’ye en çok oy veren üç ilden biri Kahramanmaraş oluyor. Ama ona rağmen AKP yönetimi içerisinde de bir etkinliği yok” dedi.

KAYITSIZ ŞARTSIZ AKP’YE BİR SEMPATİ VAR!

Kahramanmaraş halkının Ak Parti’ye kayıtsız, şartsız bir sempati duyduğunu dile getiren Aycan, “İşte ne deniyor, belediyeyi aynı zihniyet dört dönemdir alıyor. Fakat ne AKP içerisinde ne ülke yönetiminde ne hükümetin içerisinde Maraş’ın hiç ağırlığı yok. O yüzden de çoğu insanlar, Maraş’ın yerini bile bilmiyor. Hep Maraş’ı doğuda çok küçük bir il sanıyorlar. Görmeyen insanlar böyle biliyor” dedi.

80’Lİ DÖNEMLERDEN DE YARARLANAMADIK!

1980 öncesinde Kahramanmaraş’ta CHP’nin 3 milletvekili çıkarttığını hatırlatan Aycan, o dönemlerde de Kahramanmaraş’ın hizmette geri kaldığını ifade etti. Aycan, “Kahramanmaraş, özellikle o Ecevit rüzgârıyla o dönemlerde belli kesimlerden dolayı CHP’ye verirdi. Ama ondan da yararlanamadı. Ağırlıklı olarak hangi patiyi desteklerse desteklesin iktidardan faydalanamıyor. Bunun nedeni olarak ta temsil sorunu olduğunu düşünüyorum. Çünkü seçtiği vekillerin ağırlığı yok! Mesela Ecevit için şey denirdi, ‘Ya bir tane doğru düzgün adam seçseniz, Bakan yapacağım’ Çünkü 80 öncesi CHP’ye sürekli 3 milletvekili veriyor. Ecevit’in böyle ifade kullandığı söylenir ” dedi.

SEÇTİĞİMİZ İNSANLARI İYİ SEÇEMİYORUZ

Aycan, “Seçtiğimiz insanları iyi seçemiyoruz. Ağırlığı olan insanlar değil” dedi. Seçilenlerin Ankara’da başka şeylerin peşinden gittiğini ifade eden Aycan, seçilenlerin Ankara’da ağırlıklarını gösteremediklerini vurguladı. Kahramanmaraş’ta Ak Parti’yle ortaya çıkan bir yanlışın olduğunu söyleyen Aycan, “Biz kişiye değil, partiye veriyoruz, Tayyip Erdoğan’a veriyoruz. Onun için seçtikleri kişinin niteliğine ve özelliğine bakılmıyor. Öylede olunca zaten seçtiği kişilerde böyle bir mücadelenin içine girmiyor. Mesela Ali Sezal, eleştirildiği zaman mecliste diyor ki ‘Siz diyor ne diyorsunuz! Kahramanmaraş, beni 2 dönem belediye başkanı yaptı, 2 dönemde vekil yaptı. Demek ki bizde memnun’ diyor. Yani başka bir şey söyleye bilir misiniz? O zaman bu adamı dört dönem seçtiklerine göre, seçilmiş insan olduğuna göre memnuniyet söz konusu” dedi.

ONLAR OLURSA, BEN DE OLURUM BAKIŞI!

Kahramanmaraş’la ilgili haberleri internet üzerinde takip ettiğini belirten Aycan, herkesin Ak Parti’den aday adayı olmak için ortaya çıktığını söyledi. Aycan, “Ama insanlar hiçbir niteliğini ön plana sürerek, yapmak istediklerini, bu zamana kadar yaptıklarını belirterek aday adayı olduğunu belirtmiyor. Şu var, ‘onlar olursa ben de olurum’ bakış açısı ile bakılıyor. Hiç birinin düşüncesi yok, bir ideali yok, bir fikri yok. Yani onların konuşulması lazım. Sizin dünya görüşünüz, yönetime bakış açınız, yapmak istedikleriniz, neyden şikâyetçisiniz, neye karşı reaksiyon olarak ortaya çıkıyorsunuz, bunların konuşulması lazım” dedi.

BEN KENDİMİ BİLDİM BİLELİ O YOL YAPILIR!

Kahramanmaraş’ın ulaşım konusunda çok ciddi sorunlarının olduğunu, fakat bu sorunlar çoktan aşılması gerektiğini vurgulayan Aycan, “Ankara’dan Kahramanmaraş’a gelirken, Pınarbaşı’nı dönüp, bu tarafa doğru yönelince, özellikle Göksun’u da geçtikten sonra, yol bir türlü bitmiyor. Memleketimize yaklaşıyorsunuz, toplam 90 km bir yol, ama bir buçuk saatte kat ediyorsunuz, tam eziyeti orda yaşamaya başlıyorsunuz. Yıllardır, ben bildim bileli o yol yapılır. Sürekli göçer, sürekli yapılır. Tabi ki bu çok ayıp bir şey! 21. yüzyılda artık bunları konuşuyor olmamamız lazım! Bunlar temel görevler zaten. Yol, su bu sorunlar çözülmüş olmalı. Zaten su, hayatın temeli” dedi.

BUGÜN SOSYAL BELEDİYECİLİK KONUŞULMALI

Yol, su gibi temel görevlerin yerine sosyal belediyeciliğin konuşulması gerektiğini belirten Aycan, “Dünya kentleri sağlıklı proje diye bir yaklaşım var. 1995’lerden itibaren artık dünyada bunlar konuşuluyor. Güvenlik, huzur, yaşam kalitesi, kültür konuşuluyor. Şehirleşmek, kentleşmek artık bu demek. Bunlardan çok çok daha uzaklardayız. Öyle bir beklenti yok, öyle bir talep yok, yönetenlerin öyle bir vizyonu yok, üniversite şehriyiz, üniversitemizin böyle bir vizyonu yok. Üniversiteyle, milletin arası kopuk! Bir üniversite şehri oluşmamış. Bir bakıyorsunuz Anadolu’da, küçücük şehirler var. Ama üniversite şehri diye biliniyor. Sokağını değiştirmiş, kültürünü değiştirmiş ve yaşantısını değiştirmiş. Kahramanmaraş’ın üniversitesi ye az değil artık, 20 yıllık üniversite oldu. Ama şehir hayatında, sanayisinde, tarımında yok. Ziraat ağırlıklı bir üniversite, ama ziraatçılık ölmüş Maraş’ta. Kültürel yönden hiç ön plana çıkmamış. Aslında kendine has çok ayrı bir kültürel değerleri olan bir şehir ama ön plana çıkartamamışız. Sanat ok, hiçbir şey yok! Kentleşmek bu demek. Biz halen kenti olamamışız. Nüfus artmış, sadece sorunlarıyla bir köy olmuşunuz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLACAĞIMIZI SANMIYORUM!

Kahramanmaraş’ın 2011 yılı içerisinde büyükşehir olamayacağını ifade eden Aycan, “Tabi ki olması lazım. Olmasını çok istiyorum. Ama şeklen büyükşehir olunmuyor” dedi. Kahramanmaraş’ın kafaca, yönetimce büyükşehir olması gerektiğini vurgulayan Aycan, “Onun adını büyükşehir koymakla, büyükşehir olunmuyor. Önemli olan, kafalarda büyükşehir imajının olması, vizyonu olması. O yoksa isterseniz nüfusu 1 milyon da olsa, halen kırsal alan gibi yönetilirse, olmaz. Böyle bir belediyecilik anlayışıyla, şehirleşme olmaz. Şehir kültürü yok. Hala şuradaki trafiği halen çözemedik. Çözülmüyor, çözmek istenmiyor. Herkes arabasını olun ortasına koyup gidiyor. Bu şehir görüntüsü açısından çok kötü bir şey. Bu şehrin yeşil alan oluşturma şeyi yok, kültür merkezleri oluşturma projeleri yok, böyle bir zihniyeti yok, böyle biz hizmeti yok. Aslında belediyenin asıl işleri, belediye kanunu 1930’daki 1580 sayılı kanunda bile bunlar var. Ama belediyeler deyince akla, sadece inşaat yapmak, inşaattan rant elde etmek geliyor” dedi.

1 YILDA 20 MİLYON TL AKTARDIM

Sağlık Bakanlığı’ndaki Müsteşarlık döneminde Kahramanmaraş için elinden geleni yaptığını söyleyen Aycan, kısa süre içerisinde 20 milyon TL para aktardığını hatırlattı. Aycan, “Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptım. Arkasından da müsteşarlık yaptım. O sırada imkânlarım vardı, kaynakları yönetme yetkim vardı. Kimse fark etmiyor ama 1 milyon TL maliyetinde Eğitim Sağlık Ocağı yaptık. 10 milyon TL maliyetinde doğum evi yaptıkve 6 ayda gerçekleşti. Devlet Hastanenin yoğun bakımı yoktu, ilk defa 14 yataklı yoğun bakımını yaptık. Ameliyathanesini, 14 yataklı yaptık. Ağız Diş Sağlığı Merkezi kurduk. Diyaliz Merkezinin inşaatını Hüsnü Öksüz yaptı ama içerisine 25 tane cihaz koyup, orayı merkez haline getirdik. 20 tane sağlık ocağı yaptırdık. Bütün ilçelerdeki hastanelerimizi, çalışır hale getirdik. Türkoğlu İlçesine, Fizik Tedavi açtık. Elbistan İlçesine, yoğun bakım yaptırdık. Afşin’e diyaliz merkezi kurduk, kanser tanı merkezi kurduk. Şimdi gelecekte ne olacak bilmiyorum. Ama bakınız Kahramanmaraş’a 25 tane ambulans aldık. İstanbul’a gönderdiğimiz kadar Kahramanmaraş’a ambulans gönderdik. Tabi sonraki dönemlerde, herkes ‘Neden milletvekilliğine soyunmuyorsun?’ dedi. Bizde, görevden kaçmamak adına adayız diye çıktık. O gün bu gündür yine aynı zihniyetle, bir şeyler yapabileceğime inandığım için aday adayı oluyorum. Şehrin teveccüh göstermesini arzu ediyorum” diye konuştu.

ALİ DOĞAN’IN BİR TANE ESERİ BİLE YOK!

1980 sonrasında Kahramanmaraş’a kimsenin hiçbir şey yapmadığını iddia eden Aycan, “Milletvekilleri bakalım, iktidarlara bakalım. Ne yapılmış?” diyerek dönemin eski isimlerine göndermede bulundu.

Aycan, “Bizim bir senede yaptığımız kadar kim ne yapmış bu şehre? Ali Doğan, Ali Doğan deniliyor. Adam bakanlıkta yaptı, 2 veya 3 dönem milletvekilliği de yaptı. Ama Ali Doğan’ın bir eseri bile yok. Ama halen bu Maraş, Ali Doğan, Ali Doğan der! Birkaç kişinin tayinini yapmış, belki de işini yapmış. Ama onun dışında benim bildiğim yok” dedi.

Ali Doğan’ın bir eserinin olmadığını söyleyerek Maraşlının halen Ali Doğan’ı zikrettiğini ifade eden Aycan, Mehmet Sağlam içinde, “Mehmet Sağlam bakanlık yapmış, birkaçtane çok programlı lise var, şuan çalışmıyor bazıları! “ diye konuştu.

Kahramanmaraş halkının kendisini milletvekili seçtiği takdirde, daha çok işler yapacağını vurgulayan Aycan, “Bize yetki verilirse, hele hele Ak Parti’ye verilmiş olan ayrıcalık bize de verilirse, eminim ki bunları saymakla bitmeyecek hizmetler mümkün” dedi. (Kaynak: Yavuz Dilbaz / Kahramanmaraş’ta Bugün)

KULİSLERDE ‘ACABA YENİDEN SİYASETE Mİ GİRİYOR?’ SÖYLENTİLERİ KONUŞULURKEN, ESKİ ANAP’LI ALİ DOĞAN BİR DİZİ ZİYARET PROGRAMI KAPSAMINDA KMESOB’A DA GİTTİ

13-16 Şubat tarihleri arasında Kahramanmaraş’a bir ziyaret yapan Devlet eski Bakanı ve Kahramanmaraş eski Milletvekili Ali Doğan, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu’yu ziyaret etti.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği memleketi Kahramanmaraş’ta dostlarıyla bir araya gelen siyaset adamı Ali Doğan, KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu’yu ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Devlet eski Bakanı Doğan burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin esnaf ve sanatkarlara her zaman ihtiyacının olduğunu söyledi.

Doğan, Esnaf ve sanatkarlar bu ülkenin omurgasıdır. Türkiye’nin her anlamda esnaf ve sanatkarlara ihtiyacı vardır” dedi.

KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu’nun göreve geldiği günden beri yapmış olduğu çalışmaları çok başarılı bulduğunu ifade eden Doğan şunları söyledi.

“Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, bu memleket için çalışan bir kardeşimizdir. Kendisinin yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ediyor ve taktirle karşılıyorum. Esnaf ve sanatkar odalarına yeni bir ivme kazandırmıştır. Memleketimizin böyle çalışkan isimlere ihtiyacı vardır. Böyle güzel bir binayı kentimize kazandırdığından dolayı sayın başkanı teşekkür ediyorum” dedi.

Devlet eski Bakanı Ali Doğan’ın KMESOB’a yapmış olduğu ziyaretten son derece mutlu olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Kuybu ise şunları söyledi.

“Sayın Bakanımız Ali Doğan Kahramanmaraş’a unutulmaz eserler bırakmış bir ağabeyimizdir. Sayın Bakanımızın aktif siyaset yapmış olduğu dönemlerde Kahramanmaraş her zaman hak etmiş olduğu hizmetleri almıştır. Kahramanmaraş ilinin ve Türkiye’nin Ali Doğan gibi siyasetçilere ihtiyacı vardır” dedi.

Yapılan ziyaretin ardından KMESOB binasını gezen ve hayran kalan Ali Doğan, “Muhteşem bir bina olmuş. Milletvekilliğim döneminde esnaf odasının bir kaç odası ve küçük bir toplantı salonu vardı. Ama şimdi Kuybu sayesinde modern bir bina ve harika bir konferans salonu yapılmış. Kendisini bir daha kutluyorum” ifadesini kullandı.

Daha sonra Şoförler ve Otomobilciler Odasına geçen Doğan, eski arkadaşlarından odanın merhum 2. Başkanı Zekeriya Gökçe’nin resmin bulunduğu köşede hatıra resmi çektirerek dua etti.

%d blogcu bunu beğendi: