Anasayfa » MHP » Esnaf - Sanatkar ve KOBİLER » Aycan “Çözüm süreci PKK’yı güçlendirdi”

Aycan “Çözüm süreci PKK’yı güçlendirdi”

Kahramanmaraş MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Tüm Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ziyaretinde ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.
sefer-aycan-tumsiadTerörle mücadelede ve hükumet kurmada en büyük görevin AKP’ye düştüğünü ifade eden Kahramanmaraş MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, “Şu anda AKP ile CHP arasında bir görüşme sürüyor, bu görüşmeler basına da yansıyor, ülkemizin gündeminde ve uzun zamandır görüşülüyor resmi kayıtlara yansımış toplamda 5 ayrı toplantı olmak üzere 30 saatlik görüşme var. Bu görüşmelerin sonucunda 10 Ağustos Pazartesi günü parti liderleri görüşecek. Nasıl sonuçlanacağını birlikte göreceğiz. MHP ile ayrı görüşmeler yapılacağı başta söylenmişti ama hükumet kurma konusunda yetkili olan Davutoğlu, ‘Birinci tur görüşmelerini yapacağım, ikinci tur görüşmelerinden sonra koalisyon talepleri ileteceğim’ demişti. Ama ikinci tur görüşmeler olmadan CHP ile heyetler halinde görüşmelere dönüştü. Bunun öncesi de vardı, şimdi heyetler daha da sık bir araya gelerek, 10 gündür sürdürüyorlar. Hükumet kurma görevi Cumhurbaşkanı tarafından resmen Davutoğlu’na verildi. MHP ile görüşmek ya da görüşmemek Davutoğlu’nun tercihi.” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE KARŞIYIZ

Çözüm sürecine sadece MHP’nin karşı çıktığını belirten Aycan, “Seçim öncesinde de ‘Çözüm Süreci’ne karşı olduğumuzu her fırsatta belirttik. Diğer partiler bizim gibi karşı olmadılar. Hatta bu projeyi paylaşamadılar. AKP, ‘Çözüm Süreci’ hakkında “devam etmesinden yanayız, ‘Çözüm Süreci’ vazgeçilmez politikamızdır.” diyerek savundu. Çözüm sürecinin ‘İyi bir şey’ olduğunu söylediler. Onun dışında HDP de zaten çözüm sürecinden yanaydı. CHP de çözüm sürecinden yana olduklarını söyledi CHP farklı olarak görüşmelerin mecliste yapılması gerektiğini belirterek Abdullah Öcalan’ın devreden çıkmasını istedi. ‘Akil İnsanlar’, köşe yazarları çözüm süreci hakkında ‘İçeriğinin ne olduğunu bilmiyoruz ama çok iyi bir şey’ diyerek tanıtımlarını yaptılar. Çözüm Süreci’nin ne olduğunu birileri çıkıp da tam olarak ne olduğunu açıklamıyor.” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN İÇERİĞİNİ SELAHATTİN DEMİRTAŞ DAHİ BİLMİYOR

Çözüm Süreci’nin Oslo görüşmelerinden sonra başladığını dile getiren Aycan, “Çözüm sürecinin içeriğini tam olarak şu isimler biliyor, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan ve MİT Müsteşarımız biliyor. Selahattin Demirtaş dahi bilmiyor olabilir. Çünkü böyle başladı Oslo görüşmeleri, biliyorsunuz bu görüşmelerden sonra HDP İmralı’ya heyet göndermeye başladı. Abdullah Öcalan ziyaretine giden heyetlere bir takım direktifler verdi. Ne tavizler verildi, silah bırakılması karşılığında ne yapılacağını hiç bilmiyoruz. Detaylı bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan inkar ediyor ama Dolmabahçe’de mutabakat metni imzaladılar, deklare ettiler, okudular. Oradaki her kişiden her pozisyondan her metin maddesinden herkesin haberi var. Cumhurbaşkanı’nın da haberi var. Şimdi tanımıyorum demenin anlamı yok. Bunlar yaşandı, bizim gördüğümüz şu herhalde bir pazarlık yapıldı. Orada bir bölge onlara bırakılıyor ve yapı oluşturuluyor galiba ama ‘PKK Silah bırakıyor’ dendi, ama bugün silah bırakılmadığını hatta her geçen gün daha da kendilerini güçlendirdiklerini, geliştirdiklerini, silahlandıklarını görüyoruz. Bunu ben değil Bülent Arınç söylüyor.” dedi.

Akil İnsanlar’ın Çözüm Süreci’ni destekleyenlerden oluştuğunu ifade eden Aycan, “’Akil İnsanlar’ çözüm sürecini desteklemiyor diye MHP’ye olmadık hakaretlerde bulundu. Seçim oldu biz de bunları anlattık aslında, dedik ki, ‘ana yasanın ilk 3 maddesinin değişikliğine, çözüm sürecine ve Recep Tayyip Erdoğan’ın  bu şekildeki başkanlığına karşıyız’ milletimiz bize yüzde 16 oy verdi. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli de dedi ki, “Milletimiz bizden çok AKP’ye HDP’ye ve inandı. O zaman bunlar Oslo’dan beri zaten birlikte yürüyorlar. Madem bu durum iyi bir şey, AKP ile HDP koalisyon kursun. CHP de çok istiyor onu da aranıza alın siz hükümet kurun biz de ana muhalefet olalım” diyor. Hükümet kurmak için şartlarımız var, bu çok doğal bir şey, iki insan şirket kurmak için bir araya geldiğinde bile şartları konuşurlar. Koskoca hükümet kuracakken şartlar sunmamızdan daha doğal bir şey var mıdır?” dedi.

Kahramanmaraş MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın TÜMSİAD’ı ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden TÜMSİAD Başkanı Adnan Toprak, “Prof. Dr. Sefer Aycan 7 Haziran seçimlerinden önce de bizleri ziyaret etmişlerdi. O ziyaretlerinde, milletvekili olduğunda sık sık Kahramanmaraş’taki sivil toplum kuruluşlarıyla görüşeceğini ve yakın temasta bulunacağını belirtmişti. 7 Haziran seçimlerinden sonra da bizi ziyaret ederek bizi çok memnun etti. Bu yeni dönemde ülkemize, milletimize ve şehrimize, milletvekilliğinin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Her genel seçim sonrasında ilimizin vekilleri ziyaret ederler fakat Sefer Aycan Bey Efendi, derneğimizi seçimden sonra ziyaret eden ilk vekilimiz. İnşallah şehrimizin genel sorunlarını ve geleceğini ilgilendiren projelerle ilgili kendisine sürekli destek vereceğimizi ifade ediyorum.” dedi. (SAFA GAYRET)

Kaynak: http://www.yorumgazetesi.com

[justified_image_grid preset=1 row_height=100]

%d blogcu bunu beğendi: