Anasayfa » MHP » Çiftçiler ve Orman Köylüleri » Aycan “Hem çiftçimizi, hem sağlığımızı koruyacağız”

Aycan “Hem çiftçimizi, hem sağlığımızı koruyacağız”

Milliyetçi Hareket Partisi, Şeker Kanununda değişiklik için harekete geçti. Konu ile açıklamada bulunan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan”Bu değişiklik ile hem çiftçimizi, hem sağlığımızı korumuş olacağız” dedi.

sefer-aycan-seker-pancariKanunda yapılacak düzenlemelerle  AKP hükumetleri döneminde %30’lara varan nişasta kökenli şekerler için belirlenen kota %5 e düşürülecek ve sabitlenecek. Böylece şeker pancarı üreticisinin üretim kotası artmış  olacak.

Şeker Kanunun 2001 yılında MHP koalisyon hükumeti döneminde çıkartıldığını hatırlatan Aycan, %5 olan nişasta bazlı şekerlerin kotasının AKP hükumetleri döneminde kötüye kullanıldığını, Bakanlar Kuruluna verilen nişasta bazlı şeker kotasının %50 arttırma ve azaltma yetkisinin kurulca %30’lara kadar yükseltildiğini ancak hiç düşürülmediğini  ve pancar üreticisinin bundan zarar gördüğünü söyledi.

Aycan “Piyasada ekonomik nedenlerden dolayı nişasta bazlı şekerin yaygın olarak kullanılması önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu tür şekerlerde yüksek miktarda früktoz bulunmaktadır. İçerdiği madde(früktoz); şişmanlık, diyabet, kalp ve damar hastalıklarının artışına sebep olmaktadır. Ayrıca früktoz vücutta alkole benzer şekilde karaciğer hastalıklarına sebep olabilmektedir. Halkımızın sağlığını, çiftçimizin kazancını düşünerek kanun teklifinde bulunduk.” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: