Anasayfa » MHP » Çalışanlar » Aycan “Özelleştirme değil, halka arz istiyoruz”

Aycan “Özelleştirme değil, halka arz istiyoruz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin 20 yıllığına Çelikler Holding’e devri sonrasında ücretli izinli sayılarak evlerine gönderilen kamu işçileriyle partisinin Elbistan İlçe Teşkilatı’nda bir araya geldi.

Aycan, işçilerin sorunlarını dinledi. “Sizi sokak ortasına atamayız” dedi.

Aycan, işçilere ‘geçmiş olsun’ diyerek başladığı konuşmasında, “MHP olarak daima yanınızdayız. Elimizden geldiği kadar da haklarınızı ve hukukunuzu korumaya çalışıyoruz. Bundan emin olun. Bu konuyu Meclis’te dile getirdim. Biz, bu şekilde özelleştirmeye karşıyız ama hükümetin politikası bu. Termik santralin A ünitesi ve kömür işletmesi ile ilgili olarak uzun bir hikaye var. Devir işlemleri 95’lere Tansu Çiller dönemine dayanıyor. Ondan sonraki kısımda da Çelikler Holding bu hisseleri almış. Bu konuyla, milletvekili seçildiğim günden beri ilgileniyorum. Meclis’e soru önergesi verdim. Aldığım cevap, çok yeterli bir cevap değil. Aramızda bununla ilgili net bir cevap verilmiyor. Herkes birbirinin üzerine atıyor. Sanki devlet sırrıymış gibi bakanlık da şirket de bir açıklama yapmıyor” ifadelerini kullandı.
Özelleştirmeye karşı olduklarını vurgulayan MHP’li Aycan, “Geçen hafta resmi olarak bir açıklama yapılmasa da devir işlemleri olmuş. 1 haftadır da devir alma işlemleri sürüyor. Biz, MHP olarak özelleştirmeye karşıyız. Hele hele devletin; bizim gelirlerimizle, milli servetimizle yapılan tesislerin devrine ne olursa olsun karşıyız. Hükumetin görüşüne göre devlet madencilik yapmasın, şeker fabrikası işletmesin deniliyor. Milliyetçi Hareket Partisi olarak stratejik konumdaki tesislerin özelleştirilmesine karşıyız. İlle de özelleştirilecekse “halka arz edilsin ya da çalışanlara devredilsin” dedik. Karabük Demir Çelik İşletmesi’ni 1 liraya işçilere sattılar o zaman. Buradan da büyük bir tesis. Böyle olabilirdi. Görüş kendilerinin. 16 yıldır da iktidardalar” diye konuştu.
Kamu işçilerinin sokak ortasına atılamayacağının altını çizen MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, “Buradaki aşamada işçilerin mağdur olmamaları ve özlük haklarının korunmasından yanayım. Devir ile ilgili çok da yapılacak bir şey yok gibi duruyor. Siz mağdur olmayın; sizin haklarınızı nasıl koruyabiliriz onu yapmamız lazım. Havuzda dağıtım ve tayin var. İsteğe bırakılan bir şey var. Sizler bakanlığın daimi işçisisiniz. Sizi sokak ortasına atamaz. Elimizden geleni yapacağız” cümleleri ile işçilerin yüreğine su serpti.

%d blogcu bunu beğendi: