Anasayfa » Haber » Aycan, şehit başkomiserin hesabını başbakana sordu

Aycan, şehit başkomiserin hesabını başbakana sordu

MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Göksunlu şehit başkomiserin hesabını Meclis’te başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

sefer-aycan-baskomiser-mehmet-parlakMeclise girdiği günden itibaren soru önergeleri ile gündem oluşturan MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Iğdır’da şehit edilen Göksunlu başkomiser Mehmet Parlak ve diğer şehitlerle ilgili başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanmak üzere TBMM’de soru önergesi verdi. Aycan, sosyal medya üzerinden kendini ihbar eden ve sorumlular hakkında soruşturma isteyen Iğdır vali yardımcısı Mevlüt Özmen’in itirafına da soru önergesinde yer verdi.

Aycan’ın soru önergesi şöyle:

Iğdır ilimizde 08 Eylül 2015 tarihinde görev yerlerine gitmekte olan polis memurlarımıza PKK terör örgütü tarafından yapılan bombalı saldırı ile ilgili olarak: 

  1. Söz konusu olay öncesinde MİT tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne herhangi bir istihbari bilgi iletilmiş midir? İletildi ise; Emniyet Müdürlüğü konu ile ilgili ne gibi tedbirler almıştır?
  2. Saldırı öncesi bölgedeki istihbarat ile görevli personelin bir takım soyut gerekçeler ile görevlerinden uzaklaştırıldığı, görevlendirilen elemanların görevlerinde yeni olduğu için istihbarat zaafının yaşandığı doğru mudur?
  3. Bir ton patlayıcının yola yerleştirilmesi sonrasında buranın asfaltlanması ve en az 500 metre kablonun yola döşenmesinden istihbarat birimlerinin haberdar olmamalarını nasıl açıklıyorsunuz? İstihbarat zaafiyeti var mıdır? Konuyla ilgili idari soruşturma açılmış mıdır?
  4. Iğdır Vali Yardımcısı Mevlüt ÖZMEN’in istihbarat zaafiyeti olduğu yolundaki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  5. Olayda şehit olan polis memuru Olgun KURBANOĞLU 02 Eylül 2015 tarihinde saldırı hazırlığı içerisinde olan teröristlerin yerlerini göstermek istediği, fakat buna engel olunduğu doğru mudur?
  6. Valinin bu olayda ve Valilerin genelde terör örgütüne karşı operasyon emri vermediği, askeri birliklerden yardım istemediği doğru mudur?

 

%d blogcu bunu beğendi: