Anasayfa » MHP » Aile - Kadın ve Çocuklar » En büyük spekülasyonu Başbakan yaptı

En büyük spekülasyonu Başbakan yaptı

Prof. Dr. Sefer Aycan, domuz gribi aşı çalışmalarında en büyük spekülasyonu ‘aşı yaptırmayacağım’ sözü ile Başbakan’ın yaptığını söyledi.

sefer-aycan-adayEski Sağlık Bakanı Müsteşarı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, domuz gribi aşı çalışmalarında en büyük spekülasyonu ‘aşı yaptırmayacağım’ sözü ile Başbakan’ın yaptığını söyledi.

Eski Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Başkanlığı’nı ziyaretinde gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, domuz gribi konusunda ilginç açıklamalarda bulundu. Domuz gribi aşısının yan etkisinin olup olmadığının tam olarak belli olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Sefer Aycan, ancak buna rağmen bilen veya bilmeyen herkesin aşı ile ilgili spekülasyon yaptığını söyledi. En büyük spekolasyonu ise Başkakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Aycan, “Öncelikle sayın Başbakan bu konunun teknik elemanı değil ve aşı yapılmayacağını söylemesi Türkiye’de aşı çalışmalarına çok büyük zarar vermiştir. Çünkü bir Başbakan bu şekilde konuşunca, halkta şöyle bir kanı oluştu; ‘Başbakan aşı yaptırmıyorsa bir bildiği vardır, o halde ben de yaptırmıyorum’. Bu, aşı çalışmalarını sektere uğratmıştır.” dedi.

“BAŞBAKAN BU SÖZÜYLE BİR SUÇ İŞLEDİ”

Aynı zamanda Başbakan’ın bu sözü ve tutumuyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na göre suç işlediğinin altını çizen Prof. Dr. Sefer Aycan, “Başbakan umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na göre bir suç işlemiştir. Çünkü bu kanuna göre eğer bir ülkede bulaşıcı hastalık varsa, bu hastalıkla ilgili çalışmaları engellemek suçtur. İkincisi eğer bir salgın hastalık varsa, sağlık idaresinin aldığı kararlara diğer yöneticiler de destek vermek zorundadır. Sayın Başbakan destek vermenin ötesinde engelleyen konuma düşmüştür. Eğer bir şey biliyorsa idarenin başı olarak açıklayıp, aşı çalışmalarını durdursun, aksi halde aşı çalışmalarını engellemiş, halkta tereddüte neden olmuş ve Sağlık Bakanlığı’nı sıkıntıya sokmuştur.” şeklinde konuştu.

Okullara gönderdikleri karar formlarda çocuklarının aşı olmasını istemeyen ailelerin oranının Ankara’da yüzde 70 olduğunu belirten Sefer Aycan, Bursa’da bu rakamın yüzde 95’e çıktığı bilgisini verdi. Prof. Dr. Aycan, “Aileler Başbakan yaptırmıyorsa, ben de yaptırmayacağım diyor. Bu ciddi bir şekilde Türkiye’deki griple ilgili mücadeleyi engellemiştir. Sonuçları ise eğer bu hastalıktan birileri ölürse ve bu da aşı yaptırmamaktan kaynaklanırsa bunun büyük sorumlusu Başbakan olmuştur.” dedi.

“OSMAN DURMUŞ SADECE RİSK GRUPLARINA AŞI YAPILSIN DEDİ”

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un hiç kimsenin aşı yaptırmamasını değil, yalnızca risk gruplarının aşılanması gerektiği şeklinde beyanatları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aycan, Sağlık Bakanlığı’nın da hatalar yaptığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın 43 milyon doz aşı alındığını bildiren Prof. Dr. Sefer Aycan, “Aslında Sağlık Bakanlığı’nda ‘Aşı Danışma Kurulu’ tarafından 3 ila 7 milyon aşı alınması gerektiği şeklinde konuşma olmuş, fakat bu aşı 43 milyon alınıp, Sayın Bakan ertesi gün çıkıp Türkiye’de çok ciddi bir hastalık olacağı, binlerce kişinin öleceği ve okulların 4 haftaya kadar tatil edileceğini söyledi.” şeklinde konuştu. Aycan, “İşte bu sürede eski Bakanımız Osman Durmuş herkesin aşı yapılmaya zorlanamayacağını belirtmiştir. Hiç kimsenin aşı olmaması değil de, yalnızca risk gruplarına aşı yapılmasını önermiştir. Yıllardır grip aşıları risk gruplarına önerilir.” dedi.

Domuz gribi aşısının yapılmasından yana olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sefer Aycan, “Aşı yapılmasın demek doğru solmaz, ama öyle bir polemik oluşturuldu ki, vatandaşta şimdi tam bir korku hakim. Sağlık Bakanlığı doğal görevi olan bulaşıcı hastalıkla mücadele ederken, çok gereksiz şeyler yapılarak halkta panik oluşturuldu. Gereksiz birçok yer dezenfekte edildi, ilaçlama yapıldı, anti bakteriyel jeller çok ciddi bir şekilde ranta çevrilerek karaborsada satıldı.” eleştirilerinde bulundu.

Domuz gribinin diğerlerinden çok farklı olmadığının altını çizen Prof. Dr. Sefer Aycan, sözlerini şöyle tamamladı: “Grip yıllardır var olmaya devam edecek. Yılda 3- 4 kez gribal enfeksiyon da geçiriyoruz. Dünya sağlık örgütü verilerine göre; her yıl bilinen 500 milyon gribal vaka yaşanmakta, 5 milyon kişi yatarak tedavi olmakta ve 500 bin kişi ise grip nedeniyle ölmektedir. Buna göre, domuz gribi vakaları mevsimsel öldüren grip vakalarına göre daha az ölüme sebep olan bir enfeksiyon konumunda. Asıl sorun bu defa işin abartılarak vatandaşta panik oluşturulmasında. Bu da Sağlık Bakanlığı’nın programlarını tartışılır hale getirip, güven eksikliğine sebep olmakta.”

%d blogcu bunu beğendi: