Anasayfa » Et ve İnsan Sağlığı » Kırmızı Et ve Gıda Güvenliği

Kırmızı Et ve Gıda Güvenliği

Kırmızı Et Sektöründe Gıda Güvenliğini ele alacak olursak , hayvanın yediği yemden, etin tüketiciye ulaşmasına  kadar olan tüm aşamaları kontrol etmemiz gerekir. Öncelikle;hayvan yetiştiricilerinin bu konuda bilinçlendirilmesi,hijyenik şartlarda,hayvan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde canlının yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Belirttiğimiz gibi meradan soframıza gelene kadar, et ve et ürünlerini üretimin her aşamasında  gerekli tüm fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolleri yapılarak , insan sağlığını hiçbir şekilde tehlikeye atmayarak tüketime hazır hale getirmek gerekir.

Sektör içerisinde fiziki ve teknik şartları yetersiz, eğitilmiş personeli bulunmayan çok sayıda işletme bulunmakta, bu durumun sağlığımızı ve sektördeki gelişmeyi olumsuz yönde etkilemekte, ayrıca haksız rekabete neden olmaktadır.Kayıt ve istatistikler tam ve doğru bir şekilde tutulmaması,kesilen hayvanların yan ürünlerinin ekonomik olarak değerlendirilmemesi sonucu çevre kirliliği oluşması da diğer sorunlardır.

Et ve et mamulleri sanayinde üretimden tüketime kadarki süreçte soğuk zincire de  çok dikkat edilmesi gerekir.Yani et uygun ısıda taşınmalı,saklanmalı ve sunulmalıdır.

Kırmızı et sektöründe en büyük sorunu olan ve yukarıda belirttiğimiz kayıt dışılığın canlı hayvan ve et ürünleri piyasalarında yaygınlaşması ve olağanlaşması iç tüketim kadar  ve hayvan kimlik sistemi gibi uygulamaların hayata geçirilmesi için, hayvancılık sektörünün kayıt altına alınması,firmalarda gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulması ve hijyenik standartların yükseltilmesi gerekir.

Halk sağlığı için risk teşkil eden gıdaların % 90 ‘ı hayvan kaynaklı gıdalardır. Bu riskin giderilmesi ise “Ahırdan sofraya gıda güvenliği ” yaklaşımı çerçevesinde zincirin her halkasının kontrolü ile mümkündür.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.