Anasayfa » Et ve İnsan Sağlığı » Türkiye’de Et Tüketimi

Türkiye’de Et Tüketimi

FAO verilerine göre, dünya kırmızı et üretiminin 1990 yılına göre 2005 yılında %16 arttığını, buna karşılık aynı yıllarda Türkiye’de et üretiminin yüzde 13.7 azaldığını belirtilmektedir.

Türkiye’nin kırmızı et tüketiminin birçok ülkeye göre çok düşük olduğuna dikkat çekilmekte, ABD yıllık kişi başı et tüketiminin 116.7 kilogram, Arjantin’de 99.5 kilogram, Avustralya’da 93.9 kilogram iken Türkiye’de yalnızca 18.6 kilogram olduğunu vurgulanmaktadır. Ülkemizde özellikle kırmızı et tüketiminden bir kaçış olduğu görülmektedir. 1994 yılında 20.7 kilogram olan yıllık kişi başı kırmızı et tüketiminin 2005 yılında yüzde 51.2 azalışla 10.1 kilograma gerilediği görülmektedir. Son 10 yıllık süre zarfında tüketimimiz yarı yarıya düşmüştür.

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan fiyat artışı nedeniyle yıllık kişi başına düşen kırmızı et tüketiminin 12 kilogramın altına indiği öne sürülmektedir.Son dönemlerde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısındaki azalmaya bağlı olarak et üretimindeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını belirtilmektedir. Fiyatlardaki artışın tüketimi olumsuz etkilediğini ifade edilmekte,gelir durumunun da etkisiyle tüketimde önemli bir daralma yaşandığını belirtilmektedir.

Bu yıl için ise üretimde yüzde 20-25 arasında bir daralmadan söz edilmektedir. Üretimdeki daralma tüketimde azalma demektir. Yüzde 20 azalma bile olsa yıllık kişi başına düşen tüketimin 10 kilogramın altına indiği anlamına gelmektedir. Yani günlük kişi başına tüketim yaklaşık 32,8 gramdan, 27 grama kadar gerilemiştir. Sağlıklı beslenme için günlük ortalama 100 gram et önerildiği dikkate alındığında, bu konuda ne kadar yetersizlik olduğu çok açık bir şekilde görünmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.