Anasayfa » Sağlık » Aile Hekimliği » Etik mesleki değerler ayaklar altına alındı

Etik mesleki değerler ayaklar altına alındı

Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan, aile hekimliği uygulaması ile birlikte hizmetin işleyiş ve kontrolünün özel sağlık sigorta şirketlerinin kontrolüne geçeceğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan, aile hekimliği uygulaması ile birlikte hizmetin işleyiş ve kontrolünün özel sağlık sigorta şirketlerinin kontrolüne geçeceğini söyledi.sefer-aycan-nevsehir-sendika

Ankara Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan, aile hekimliği uygulaması ile sağlık hizmetlerinde mesleki etik değerlerinin ayaklar altına alınarak, aile hekimliği merkezlerinin, ilaç firmalarının rant kapısı haline geldiğini söyledi.

Nevşehir’de bu yılın mart-nisan aylarında uygulama konması beklenen “Aile Hekimliği” projesi öncesinde Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şubesi tarafından aile hekimliği konulu bir konferans düzenlendi. Nevşehir Ticaret Borsası salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Ankara Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan katıldı. Türk Sağlık-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Erdoğan, Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin ve il genelinde görev yapan sendika üyesi sağlık çalışanlarının da hazır bulunduğu konferansın açılışını Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin yaptı. Çetin konuşmasında, Sağlık Bakanlığının Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde birçok pilot il de aile hekimliği uygulamasına geçtiğini ve sendika olarak bu konuda sağlık çalışanlarını bilgilendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu nedenle bir dizi konferans düzenleyeceklerini ifade eden Sendika Başkanı Turgay Çetin, “Aile hekimliği bilindiği üzere herkesi çok yakından ilgilendiren bir konudur. İlimiz pilot il uygulaması kapsamında olduğundan nisan veya mayıs aylarında aile hekimliğine geçmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ilimizde görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik sendikamız aracılığı ile bir bilgilendirme konferansı düzenlemeyi uygun gördük” dedi.

“Türkiye’nin geleceği tehdit altında”

Daha sonra konuşan Ankara Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan, aile hekimliği uygulaması ile Türkiye’nin geleceğinin tehdit altına alındığını söyledi. Uygulama ile aile fertlerinin, farklı aile hekimlerinden sağlık hizmeti aldığı için aile bütünlüğü ilkesinin zedelendiğini belirten Prof. Dr. Sefer Aycan, daha çok hasta, daha çok gelir getireceği için hizmetin kalitesinin düşeceğini ve para merkezli politikalar geliştirileceğini ifade etti. Prof. Dr. Aycan, “Hastalar sevk zinciri içinde yer alan özel hastanelere yönlendirilecek. Parası olan hastaların sevk zincirine uymaması nedeni ile sistemin işleyişi sekteye uğrayacak. Hizmetin işleyiş ve kontrolü özel sağlık sigorta şirketlerinin kontrolüne geçecek. Aile hekimliği merkezleri ise ilaç firmalarının rant kapısı haline gelecek. Koruyucu hekimliğin nasıl ve kimler tarafından yürütüleceği tam olarak belirlenmediği için bu uygulamalarda aksaklıklar meydana gelecek” dedi.

Daha önce Sağlık Bakanlığında Müsteşarlık görevinde de bulunan Ankara Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan, bu kadar olumsuzlukla dolu olan aile hekimliği konusunda sağlık personelinin sorunlara duyarsız kalmaması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de sadece aile hekimliği uygulaması değil şu an TBMM’de çıkmak üzere olan Kamu Hastaneleri Birliği Yasa Tasarısı var. Bu Tasarı’nın Sağlık Hizmetlerinin Özerkleştirilmesi ya da Kamu Hastanelerinin Özerkleştirilmesi Yasa Tasarısı idi şimdi özerkleştirmenin reaksiyon doğuracağını düşünerek ‘Kamu Hastaneleri Birliği’ diye değiştirdiler. Bu tümüyle kamu da çalışan sağlık personelinin geleceğini ilgilendiren bir yasadır ama gördüğüm kadarıyla bu da ilgisini çekmiyor sağlık personelinin. Bu yasayla kamu hastanelerinde çalışan tüm sağlık personeli sözleşmeli personel haline getirilecek. Kamu hastaneleri önce özerk işletmeler sonra da özel işletmeler haline getirilecek. Yani yönetimi değişmekte ve bu hastaneler de çalışan tüm personel de sözleşmeli personel haline getirilmekte. Yönetiminde de özerk bir yönetim kurulu olacak ve bu yönetim kurulunda da maalesef tüccar var, ticaretçi var, esnaf var ama sağlık çalışanı olmayacak. Başına bir takım insanlar oturtulacak ve işletme mantığıyla yönetilecek.”

%d blogcu bunu beğendi: