Anasayfa » Etiket Arşivi: torba yasa

Etiket Arşivi: torba yasa

Nasıl Bir Aile Hekimliği İstiyorsunuz?

Son Günlerde Aile Hekimliği uygulaması ile ilgili tartışmalar yeniden başladı. 20.1.2014 tarihinde TBMM kabul edilen sağlık alanındaki son “Torba Yasa” da aile hekimlerine nöbet tutma zorunluluğu getirilmesi ile başlayan tartışma , 24.01.2014 tarihinde Sağlık Bakanının yaptığı “Aile hekimleri hastanede değil , kendi merkezlerinde nöbet tutacaklar” ve “Aile hekimleri bir hastaneyle ilişkilendirilecek” yönündeki açıklamaları ile yeni boyut kazandı. Devamını Oku »

Sağlıkta “Torba Yasa” ve Getirdiği Yanlışlıklar

Sağlıkta son torba yasa bilindiği gibi 02.01.2014 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Bu yasa birçok konuda değişiklik yapmakta veya yeni uygulamalar getirmektedir. Bunlardan biride torba yasanın 11. maddesidir. Bu madde 2547 sayılı yasanın 36. maddesinde değişiklik yapmakta, buna göre; Kamu ve Vakıf Üniversitelerinde kadro veya pozisyonda olmayan Profesör ve Doçentlere Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmak üzere saatlik ücret esasına göre sözleşmeli istihdam edilebilme hakkı vermektedir. Saatlik ücretin ek ders ücretinin 10 katına, hatta 15 katına kadar olabileceği ve kurumun döner sermayesinden ödenmek üzere ücretlendirileceği hükmedilmektedir. Devamını Oku »

Tam Gün Torba Yasası Diyor Ki:

Tam gün torba yasası diye anılan yasa uzun süren yasalaşma sürecinden sonra TBMM 2.1.2014 tarihinde kabul edildi. Üç yıldır devam eden hekimlerin çalışma şartları ile ilgili karmaşa bu torba yasa ile çözülmediği gibi yeni karmaşalara da sebep olacak gibi görülmektedir. Uzun süre gündemde olmasına rağmen taraflarla yeterince tartışılmayan ve yapılan eleştirileri dikkate almayan tutumlar sonrası yasa TBMM de kabul edildi. Görünen o ki, var olan sorunları iyi niyetle çözme yaklaşımı taşımayan bir süreç sonrası yasalaşan yeni torba yasa; sorunları çözmediği gibi yeni sorunlara da neden olacaktır. Devamını Oku »