Anasayfa » Haber » İhmalden Öte Cinayet!

İhmalden Öte Cinayet!

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası K.Maraş Şube Başkanı Lütfü Ergin ve yönetimine nezaket ziyaretinde bulundu.prof-dr-sefer-aycan-elbistan

Ziyaretin gündeminde, Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde meydana gelen göçük vardı. Ayrıca Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Sefer Aycan, meydana gelen göçükle ilgili “cinayet” yorumunda bulundu.

MHP’li Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Kahramanmaraş Şube Başkanı Lütfü Ergin ve yönetimini ziyaret etti. Yapılan ziyarette yaklaşan seçimlerden ziyade, ülke gündeminde üst üste bomba etkisi yaratan göçük faciası damgasını vurdu. Meydana gelen göçük olayını büyük üzüntüyle karşıladıklarını belirten Aycan, daha sonra haklı tavrını ortaya koydu.

İhmaller zinciri!

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde meydana gelen göçükle ilgili Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi’ne konuşan Aycan, “Afşin’de olan olay çok üzücü. İki gün önce bir işçimiz vefat etti. Göz göre göre üretime devam ediliyor. Çatlak olduğu herkes tarafın biliniyor. İhmal ötesinde bu cinayet. Güvencesiz çalışma ortamının doğurduğu, çok ciddi sorunlar. Arkasında tabi ki başka olaylar da var. Ankara da iki tane merkez patlama oluyor. Herkesin gözü önünde. Bunların hepsi işçiye yönelik güvencesiz çalışma koşullarının getirdiği olumsuzluklar. Ayrıca mecliste görülen torba yasadaki iş hayatı ile değişikliklerde bizi üzüyor” dedi.

İşçilerin çok ciddi hak kayıpları var!

İşçilerin çok ciddi hak kayıplarının odluğunu ve güvencesiz çalışma ortamının olduğunu vurgulayan MHP’li Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, “Ben Halk Sağlığı Öğretim Üyesiyim ve aynı zaman da iş sağlığı ile de ilgilenen birisiyim. Bu çalışma hayatındaki güvencesiz çalışma, iş sağlığını tehdit eden ortamla ilgili tedbirler alınmaması çok üzücü. Dün Afşin’deydik, oradaki arkadaşlarla da konuştuk. Hala A ünitesinde fitre yok ve fitre yapılmadan üretime devam ediliyor. Bununla ilgili hiçbir iyileştirme yapılmaz iken göz göre göre arka arkaya burada iş kazalarının olması, olayların olması insanı çok üzüyor. Yerel yönetimin burada ilgisiz olduğunu söyleyebiliriz. İhmal var her şeyin ötesinde. Yani herkesin gördüğü riskleri, herhalde görmezden geliyorlar” dedi.

İşsizlik hat safhada!

Aycan, “Birde bunlara aldırış etmeden bir takım düzenlemeler yapılıyor. Torba Yasa da esnek istihdamla ilgili düzenlemeler, bence iş güvencesi açısından büyük sorun. Zaten prim ödeme iş günü arttırıldı. Bunu ödeyebilmeniz için, önce bir işinizin olması lazım. Şuan işsizlik hat safhada! İş bulsanız bile, çalışma hayatınızı sürekli zorlaştıran ve baskı gösteren bir iktidar var. Bunlar bizi bir sağlıkçı olarak çok üzüyor. Bu ortamda tabi ki iyi bir çalışma hayatı yaşatmak ve devam ettirmek mümkün değil. Aslında çalışanlar açısından en önemli sorun, güvencesiz çalışmadır. Yarın ne olacağının kaygısıdır. Böyle bir ortamda insan iş kazası da geçirir. Çünkü her gün işe gelirken, bir şey olacağı korkusu var! Bu en büyük travmadır” dedi.

İhmalin günahı kimin boynuna?

sefer-aycan-elbistanMaden ocaklarında hayatını kaybedenler için Çalışma Bakanlığının yaptığı açıklamayı hatırlatan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Sefer Aycan, “Çalışma bakanı maalesef ilen insanlar için, ‘iyi, güzel öldüler’ diyebiliyor. Tedbirsizliğin, ihmalin günahı kimin boynuna, onları sormak lazım! Başka yerlerde de madenler var, başka yerlerde de sanayi çok var. Ama orada böyle ölen olayını duymuyoruz, böyle bir kaza duymuyoruz. Türkiye’de maalesef işte Ankara’da arka arkaya aynı gün patlamalar oluyor. Çünkü güvencesiz iş hayatları var. Buralarla ilgili ruhsat sorunları giderilmemiş! Birileri çalışmalarına izin veriyor, ya da göz yumuyor! Ankara’nın göbeğinde kaçak işler yapılıyor!” diye konuştu.

“Bu cinayetlerin son bulması lazım!”

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Kahramanmaraş Şube Başkanı Lütfü Ergin ise ziyaretten ötürü MHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Sefer Aycan’a teşekkür ederek “Kendisi ne zaman Kahramanmaraş’a gelse, her zaman sendikamızı ziyaret eder. Bizde kendisini her zaman ağırlamaktan onur duyarız” diyerek kendisi de göçük olayı ile ilgili açıklamalarını dile getirdi. Meydana gelen göçük olayını Aycan gibi “Cinayet” olarak yorumlayan Ergin, “Bu cinayetlerin son bulması lazım! İşçilerden kar elde etmek için iş güvenliğini, iş sağlığını hiçe sayaraktan bu tedbirleri almamasından dolayı kar elde ediyorum zannetmesi! Bundan dolayı kaynaklanan şeylerin çoğu, işte OSTİM’de meydana gelen olayda 20 işçi meydana geldi. Biz hayatını kaybedenlerin ailesine tekrar tekrar başsağlığı diliyoruz. Ama bunların artık bir son bulması lazım. Sağlıklı bir şekilde birinin eve dönmesi için hiçbir arkadaşımızın bir güvencesi yok! Çünkü işçi sağlığı iş güvenliği tedbirleri, maalesef memleketimizde hiçe sayılıyor. Tabi bunlar işyerinde maliyetleri düşürmek için!” diye konuştu.

(Yavuz Dilbaz)

%d blogcu bunu beğendi: