Anasayfa » Haber » Kendi ilacımızı üretmeliyiz

Kendi ilacımızı üretmeliyiz

Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iktidar tarafından verilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi üzerine MHP Grubu adına “İlaç ve eczacılık” konusunda TBMM’de söz aldı.

Kendi ilacımızı üretmeliyiz

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifi üzerine “İlaç ve Eczacılık” konusunda konuştu. Aycan “İlaç stratejik bir konudur. Kendi ilacımızı üretmeliyiz. ” dedi.

Aycan, konu ile ilgili şunları söyledi: “Kanun teklifinde ilaç ve eczacılıkla ilgili düzenlemeleri genel olarak destekliyoruz. Eczacılık mesleğinin eczacılar tarafından yapılmasını istiyoruz. İlaç satışının mutlaka eczacılar tarafından yapılması, marketlerde ilaç satılmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Asla bir sermayenin zincirleri şeklinde eczaneler açılmamalı, eczaneler eczacılar tarafından açılmalı ve eczacılar tarafından ilaç satılmalıdır. Bu konuda da hassasiyetimiz ve duyarlılığımız vardır.
Elbette her türlü ilacın ülkemizde üretilmesini istiyoruz. İlaç millî bir konudur, stratejik bir konudur. Bununla ilgili önlem alınmasını ve bununla ilgili AR-GE çalışmalarının yapılmasını destekliyoruz. Ülkemizde mutlaka her ilaç bulundurulmalıdır. İlaç bulundurmak ve bununla ilgili düzenlemeleri yapmak da elbette Sağlık Bakanlığının görevidir. İlaç bulunmaması nedeniyle herhangi bir vatandaşımızın tedavisinin aksamasına da doğru bulmuyoruz.”

%d blogcu bunu beğendi: