Anasayfa » Haber » Kozmetik Ürünlerin Denetimi Yapılmalı, Bunlar Öldürücü Olabilir

Kozmetik Ürünlerin Denetimi Yapılmalı, Bunlar Öldürücü Olabilir

kozmetik-urunlerKozmetik ve güzellik ürünlerini kullanan tüketiciler daha sonra bu ürünlerin kendilerinde alerjik etki ortaya çıkardıklarını öne sürüyorlar. Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar için dermatologlardan rapor alınması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Aycan, “Herhangi bir uyarı yoksa ya da farklı bir bilgilendirme varsa yasal olarak hak doğar.

Dermatologların incelemeleri sonucunda alınan raporlar ile tüketiciler sorunlarını yetkili resmi organlara başvurabilirler” dedi.

 Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan, Sikayetvar.com’a yaptığı açıklama ile tüketicilerin kozmetik ürünleri kullandıktan sonra ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonları ve daha sonrasında ne yapılması gerektiğini ifade etti.

 Şikayetler Denetimi Arttıracaktır

 Piyasada “kozmetik” adı altında bir çok ürünün ruhsatlı, ruhsatsız ve merdiven altı olarak satıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Aycan, ruhsatlı olarak piyasaya sunulan ürünlerin de denetlenmediğini vurguladı. Bu tür ürünlerin sağlık açısından büyük bir tehlike olduğunu kaydeden  Prof. Dr. Aycan, “Kozmetik adı altından satılan bir çok ürünün piyasa denetimi yok. Bu tür ürünlerde piyasa denetimi yapılmış, içerisinde nelerin bulunduğu, yan etkilerinin neler olduğu ve kimlerin kullanıp kullanmayacağına ilişkin uyarıların yer aldığı ürünler tercih edilmeli. Ezbere bir kullanım değil denetimli bir kullanım gereklidir. Kozmetik alanında hangi maddenin zararlı olduğunu ifade etmek çok zor çünkü; kozmetik ürünlerde kullanılan binlerce madde var. Bu yüzden tüketiciler uyanık olmalıdır. Şikayet geldiğinde ancak ürünün denetimi yapılmaktadır. Böylece analizi yapılan ürünün içerinde neyin zararlı olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

 “Sağlık Bakanlığı Ürün Denetimini Sıklaştırmalı”

 Sağlık ve Tarım Bakanlığı ile resmi organların onayladığı ve ruhsat aldığı ürünlerin seçimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aycan, ürünlerin denetimi için Türkiye’de bir sistemin olmadığını ileri sürdü. Aycan, şöyle devam etti:

“Piyasada çok çeşitli ürünler var. Ruhsatsız olanların yanı sıra ruhsat alan üreticiler de ürünün takibini yapmıyor. Piyasaya farklı ürünler sürülebiliyor. Ruhsatlı da olsa kontroller yapılmıyor. Bu ürünlerin ne kadar güvenilir olduğu belirsiz çünkü; piyasa denetimi yok. Bu bakımdan alınan yerinde güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Orijinal ürünler de alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu tür reaksiyonlarda cilt doktoru alerjinin kullanılan ürüne bağlı olup olmadığını raporlamalıdır. İspatladıktan sonra bu konuda herhangi bir uyarı yoksa ya da farklı bir bilgilendirme varsa yasal olarak hak doğar. Piyasa kontrollerini kamu yapmalıdır. Sağlık Bakanlığı ürünlerin denetimini yapmalı fakat böyle bir sistem rutin olarak çalışmıyor.

Kozmetik Ürünlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Binlerce maddenin fazla dozda kullanıldığında toksit ve öldürücü etki ortaya çıkardığına dikkat çeken Prof. Dr. Aycan, kozmetik ürünlerinin ortaya çıkarabileceği etkileri ise şöyle açıkladı: “Ürünlerin içindeki maddeler belli bir dozda olmalıdır. Doz fazla olduğu için zehir etkisi de ortaya çıkabilir. O zamana kadar olmayan kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan bir durum varsa dikkat edilmelidir. Ürünlerin yan etkileri olarak kızarıklık, kaşınma, ciltte dökülme ve kabarıklık görülebilir. Dermatolog yardımı ve raporu bu konuda yardımcı olacaktır.”

%d blogcu bunu beğendi: