Anasayfa » Sağlık » Aile Hekimliği » Manisa’da Aile Hekimliği Anlatıldı

Manisa’da Aile Hekimliği Anlatıldı

sefer-aycan-aile-hekimligi-manisaHükümetin “herkesin bir hekimi olacak” sloganıyla duyurduğu ama pilot il olarak belirlenen Düzce’de aradan geçen zamana rağmen halen yeterli hekim sayısına ulaşamadığı Aile Hekimliği Uygulaması Manisa’da düzenlenen konferansta anlatıldı. Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesince, 15 Aralık 2005 tarihinde Manisa Kültür Sitesi Lale Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Aycan katıldı.

Salonu dolduran 450 sağlık çalışanının dikkatle dinlediği konferansın başında başında bir açılış konuşması yapan Manisa Şube Başkanı Mustafa Genç uygulamanın “biz yaptık oldu” zihniyetiyle başlatılmasının sağlık çalışanlarının hizmet verme şevkini kırdığını söyledi. Başkan Genç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. “Son üç yıldır uygulanmakta olan sağlıksız sağlık politikaları yüzünden sağlık hizmetleri tıkanmış ve halkımıza hızlı ve verimli hizmet sunulamaz olmuştur.Siyasi iktidar sistemi tıkayarak çözümsüzlük sonucunda sağlık hizmetlerinin tamamını özelleştirmeye doğru götürmektedir.Bunu önüne ancak bütün sağlık çalışanları tek yumruk ve tek yürek olarak direnç göstererek geçebiliriz”
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise konuşmasında Düzce’de başlatılan Aile Hekimliği uygulamasında, sağlık çalışanlarının tehdit ve baskı unsuruyla sindirilerek görev yapmaya zorlandığını söyledi.
Türk Sağlık-Sen olarak görevlerini tüm sağlık çalışanlarını bilgilendirerek bu, tabanı olmayan, gelecekte bir sürü usulsüz ve yolsuzluğun önünü açacak olan ayrıca sağlığı piyasalaştıran sisteme karşı güçlü bir şekilde mücadele etmek olacaktır diyerek bütün sağlık çalışanlarını mücadele için Türk Sağlık-sen çatısına davet etti.
Konuşmaların ardından konferansa başlayan Prof.Dr Sefer Aycan çıkarılan Aile Hekimliği Kanunu ve yönetmeliği hakkında bilgi aktardıktan sonra mevcut uygulamanın sağlık sisteminde oluşturacağı sıkıntıları ve halen uygulanmakta olan yönetmeliğin ortaya çıkardığı olumsuzlukları sıraladı. Konferansın ardından Prof. Aycan, Sağlık çalışanlarının konuya ilişkin sorularını da cevaplandırdı.
%d blogcu bunu beğendi: