Anasayfa » MHP » Aile - Kadın ve Çocuklar » Pişse de öldürür

Pişse de öldürür

Etlerdeki ölümcül bakteri Salmonella ve Listeria ısıya dirençli çıktı! Et pişirildiğinde de canlı kalıp öldürücü olan bu bakteriler antibiyotiklere de meydan okuyor.

pisse-de-oldururSalmonella ve Listeria bakterisi bulaşan bazı etlerin piyasaya sürüldüğü endişesi vatandaşlarda paniğe yol açarken; uzmanlar bu bakterilen ısıya dayanıklı olduğunu açıkladı. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sait Aykut Aytaç, özellikle Listeria bakterisinin hem ısıl direncinin yüksek olduğunu, hem de düşük sıcaklık derecelerinde de gelişebildiği için önem taşıdığını söyledi. Listeria’nın ölümlere yol açabildiğini vurgulayan Aytaç, “Bu ölüm oranları yaşlı, çocuk ve hamilelerde daha fazla olabilir. Kalp ve beyin gibi organlara zarar verebilirler” diye konuştu.

ANTİBİYOTİK ETKİSİZ 

Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefer Aycan da, bu bakterilerin 1-3 hafta arasında kan yoluyla vücuda yayıldığını ve beyin iltihabından ölüme yol açabildiğini ifade etti. Aycan, “Salmonella ve Listeria çoğu zaman antibiyotiğe direnç gösteriyor” dedi.

11 TON BAKTERİLİ ET İŞTE BURADA İMHA EDİLMİŞ!
Yukarıda fotoğrafı bulunan bina, 11 ton hastalıklı etin imha edilmek üzere teslim edildiği Zeybek adlı şirketin bulunduğu bina. Firmanın her hangi bir tabelası bulunmuyor. 11 ton etin imha edilmesi için bir tesis de yok. Zaten firma da yaptığı açıklamada etleri bir köpek çiftliğine gönderdiğini öne sürmüştü.

%d blogcu bunu beğendi: