Anasayfa » Haber » Sefer Aycan istifa ediyor

Sefer Aycan istifa ediyor

Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarlarından Prof. Dr. Sefer Aycan, milletvekilliği için Gazi Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ediyor.

MHP’de daha önceki dönemlerde de milletvekili adayı olan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Eski Yardımcılarından Prof. Dr. Sefer Aycan, milletvekilliği için Gazi Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ediyor.

sefer-aycan-mhp

7 Haziran’da yapılacak olan 25. Dönem Milletvekilliği seçimleri için tüm yurtta olduğu gibi Kahramanmaraş siyasetinde de hareketli günler başlıyor. Aday adayı olacak kamu görevlilerinin 10 Şubat’a kadar istifa etmeleri beklenirken, hem iktidar hem de muhalefet partilerinden çok sayıda kamu görevlisinin aday adayı olması bekleniyor.

 

MHP’de daha önceki dönemde aday olan Prof. Dr. Sefer Aycan’ın da görevinden istifa edeceği ve yine MHP’den aday olacağı konuşuluyor. Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Aycan’ın önümüzdeki günlerde istifa edeceği kaydedildi.

Sefer Aycan, 1963’de Kahramanmaraş’ta doğdu.  İlk, orta ve lise tahsilini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1980’de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1986’da bu fakülteden mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanlık Eğitimine girdi, 1989’da uzman doktor oldu. 1997’da Halk Sağlığı Dalında Doçentlik unvanını aldı. Çok çeşitli kurslara katıldı. Araştırma projelerinde görev aldı.

 

1997’de Amerika Birleşik Devletleri Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda Sağlık Ekonomisi, Epidemiyoloji, Sağlık Yönetimi dersleri aldı. Araştırmalar yürüttü. 1991-1992 arasında GATA Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında Yedek Subay olarak askerlik görevini ifa etti. 1992-1995 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında Öğretim Görevlisi 1995-1997 arasında Yardımcı Doçent , 1997-1999 arasında Doçent olarak görev yaptı.

 

Özellikle Sağlık Ekonomisi, Sağlık Yönetimi, Çevre Sağlığı, Epidemiyoloji, Biyoistatistik dersleri okuttu. Çok çeşitli araştırma ve projeler yürüttü. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Kazaların Demografisi ve Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı.

 

13 Temmuz 1999 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine atandı.Bu dönemde Ülkemizin çocuk felci hastalığından arındırıldığına dair belge alınması Ülkeye en büyük katkısıdır.Birinci basamakta çalışan sağlık personelinin ek ödeme almasını sağladı.

 

25.04.2001  tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşarlık görevine atandı.Uzmanlık eğitimini düzenledi ve  Tuzuğunü çıkardı.21.yy  Türkiye Sağlık Hedef ve Stratejileri çalışmalarını tamamladı.  24.12.2002 tarihinde Müsteşarlık görevinden ayrılarak, tekrar Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi Halk Sağlığı A.D da öğretim üyeliği görevine döndü.

 

Halen bu görevi sürdürmektedir.25.2.2004 tarihinde Profesör oldu. Mayıs 2009 da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı A.B Başkanlıklarına seçildi ve atandı.Halen bu görevleri yürütmektedir. Nisan 2013 tarihinde aynı zamanda Gazi Ü. Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığına atandı.
Yayınlanmış on kitabı ve 100 den fazla makalesi vardır.  Evli ve 2 çocuk babasıdır. Prof.Dr. Sefer Aycan, İngilizce bilmektedir.

Kaynak: http://www.kanalmaras.com

%d blogcu bunu beğendi: