Anasayfa » Haber » Sefer Aycan’dan Bugün’e Ziyaret

Sefer Aycan’dan Bugün’e Ziyaret

 

hastaneMemleketi Kahramanmaraş’a gelen Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi’ne  nezaket ziyaretinde bulundu. Aycan burada gazete sahibi M.Mümtaz Yüzbaşıoğlu ve yazı işleri müdürü Faruk Aktemur ile samimi bir ortamda sohbet etti.

Kahramanmaraş’a ve Türkiye’ye hizmet noktasında kendine güveninin tam olduğunu vurgulayan Aycan; “MHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde Sağlık Bakanlığı’nda genel müdürlük ve iktidarın son bir yıllık bölümünde de müsteşar olarak görev yaptım.

Gerek memleketime gerekse de ülkeme sağlık alanında faydalı hizmetlerde bulunduğum kanaatindeyim. Bu bilgi birikimim ve tecrübemi siyasette de değerlendirerek hizmetlere kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Bu nedenle aday adayı olmaya karar verdim” diye konuştu.

2002 ve 2007 genel seçimlerinde de aday adayı olduğunu ancak aday listesine giremediğini hatırlatan Prof. Aycan, 12 Haziran 2011 genel seçimi öncesinde hazırlanacak olan listeye bu kez adını yazdırabilmek için sıkı bir şekilde çalıştığını da belirtti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olarak başarılı bir şekilde görev yapan Aycan, MHP’nin iktidara gelebilmesi için illerden daha çok milletvekili çıkartması gerektiğini de söyleyerek şunları kaydetti: “MHP’yi Kahramanmaraş’ta da eski parlak günlerine getirebilmek için çalışmaya devam edeceğim. İster listeye gireyim, ister giremeyeyim önemli değil, benim için önemli olan haksızlıklar karşısında bir şeyler yapabilmektir. Çünkü yüce dinimize göre; eğer bir haksızlık var ise elimizle ya da dilimizle düzeltmeye çalışacağız. Yoksa da kalbimizle buğz etmemiz emrediliyor. Ama bu da imanın en zayıf derecesidir. Ben de bir şeyler yapma adına; 12 yaşından beri içerisinde bulunmakla gurur duyduğum Ülkücü camianın bir ferdi olarak MHP’den bir kez daha aday adayıyım. Takdir ise partimizin ve yüce milletimizindir. İnşallah hayırlısı olur. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de tebrik ediyorum.”dedi.

PROF. DR. SEFER AYCAN KİMDİR

1963 yılında Kahramanmaraş Merkez İlçede dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Kahramanmaraş’ta tamamladı.

1980 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1986 yılında bu fakülteden mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanlık Eğitimine girdi, 1989 yılında mezun oldu. 1997 yılında Halk Sağlığı Dalında Doçentlik unvanını aldı.

Çok çeşitli kurslara katıldı. 1997 yılımda Amerika Birleşik Devletleri Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda Sağlık Ekonomisi, Epidemiyoloji, Sağlık Yönetimi dersleri aldı.

1986-1991 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında, Araştırma görevlisi, Sorumlu Hekim ve Uzman Doktor olarak görev yaptı.

1991-1992 yılları arasında GATA Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında Yedek Subay olarak askerlik görevini ifa etti.

1992-1995 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında Öğretim Görevlisi 1995-1997 yıllarında Yardımcı Doçent 1997-1999 yıllarında Doçent olarak görev yaptı.

Özellikle Sağlık Ekonomisi, Sağlık Yönetimi, Çevre Sağlığı, Epidemiyoloji, Biyoistatistik,iş sağlığı dersleri okuttu. Çok çeşitli araştırma ve projeler yürüttü.

1996 yılında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Kazaların Demografisi ve Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan Doç.Dr.Sefer Aycan 1998-1999 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3. Eğitim Koordinatör Yardımcısı olarak görev yaptı.

1999 tarihinde atandığı T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini ifa etmekte iken;

25.04.2001 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşarlık görevine atandı,

24.12.2002 tarihinde Müsteşarlık görevinden ayrılarak, tekrar Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi Halk Sağlığı A.D da öğretim üyeliği görevine döndü .Halen bu görevi sürdürmektedir.

25.2.2004 tarihinde Profesör  oldu.

Mayıs 2009 da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı A.B Başkanlığına seçildi ve atandı.Halen bu görevi yürütmektedir.

Yayınlanmış on kitabı ve 100 den fazla makalesi vardır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Prof.Dr. Sefer Aycan İngilizce bilmektedir.

Gökhan Dökücü

%d blogcu bunu beğendi: