Anasayfa » MHP » Aile - Kadın ve Çocuklar » SSK’lıları devlet hastanelerinden yararlandıracak protokol hazır

SSK’lıları devlet hastanelerinden yararlandıracak protokol hazır

doc-dr-sefer-aycanOsman Durmuş ile Yaşar Okuyan’ın imzasına kalan protokole göre, SSK’lılar sağlık ocakları ve ana–çocuk sağlığı merkezlerinden doğrudan yararlanabilecek. Devlet hastanelerine giderken ise sağlık ocağından, dispanserlerden veya SSK’dan sevk alınması gerekecek.

Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) bağlı yaklaşık 36 milyon vatandaşın devlet hastanelerinden yararlanmasına imkan tanıyan protokol tamamlanarak imzaya hazır hale getirildi. İlk kez Zaman’ın gündeme getirdiği protokole göre, devlet hastanelerinden yararlanan SSK’lılar için kuruma, Bütçe Uygulama Talimatı’ndaki ücretler fatura edilecek. Sağlık ocakları ve ana–çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde (AÇSAP) ise indirime gidilecek. Acil vakalar dışındaki SSK’lı hastalar, AÇSAP ve sağlık ocaklarından doğrudan faydalanabilecek; devlet hastanelerine giderken ise sağlık ocağından, dispanserlerden veya SSK’dan sevk alması gerekecek. Aktif çalışanlar sevk zinciri ile çalışanların eş ve çocukları da sağlık karnesiyle sağlık ocakları ve AÇSAP’lara başvurabilecek. SSK’lı hastalardan ilaç ücretinin yüzdelik miktarı dışında hiçbir bedel alınmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak 24 maddelik protokolün imzası, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un bugün başlayıp bir hafta sürecek Çin gezisi sebebiyle temmuza kaldı.

Hazırlanan protokolle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Sefer Aycan, iki bakanlık arasında tüm konularda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, mali kaynaklarındaki sıkıntı sebebiyle, sağlık ocakları ve hastanelerden ücret tarifesinin altında bir düzeyde istifade etmek istediğini hatırlatan Aycan, devlet hastanelerinden yararlanan SSK’lılar için Bütçe Uygulama Talimatı’ndaki ücretlerin geçerli olacağını bildirdi. Sefer Aycan, sağlık ocakları ile ana–çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde (AÇSAP) ise indirime gidilmesinin planlandığını ifade etti.

Ödemeyi SSK yapacak

Protokolün SSK’lılara, acil durumların dışında önce birinci derece sağlık kuruluşları olan sağlık ocaklarına, dispanserlere veya AÇSAP’lara gitme şartı getireceğinin altını çizen Aycan, “SSK’lı hastalar eğer tedavisi birinci derece sağlık kuruluşlarında mümkün değilse buradan verilecek olan sevkle devlet hastanelerine gidecek. Sağlık ocaklarından, dispanserlerden veya AÇSAP’tan hastaneye sevk edilecek hastalardan sağlık ocağında para alınmayacak, hastanelerde ise sadece ilaç yüzdesi alınacak. Acil vakalar ise doğrudan devlet hastanelerine gidebilecek; ancak acil olduğunu belgelemek zorunda olacak.” dedi.

Devlet hastanelerinden alınan hizmet karşılığında SSK Başkanlığı’nın, ödemeleri, mevcut hastane sistemine göre, direkt hastanelere yapacağına değinen Aycan, SSK’nın 1 ay içinde geri ödemeleri yapma zorunluluğu bulunduğunu kaydetti. Hazırlanan protokolün iki bakan arasında imzalanması için Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, 22–30 Haziran tarihleri arasında yapacağı Çin Halk Cumhuriyeti gezisinden dönmesinin bekleneceğini anlatan Aycan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın da uygun olduğu bir zamanda protokolün imzalanacağını ifade etti.

Özcan Yağmur / Ankara

%d blogcu bunu beğendi: