Anasayfa » MHP » Aile - Kadın ve Çocuklar » Türkiye Çocuk Felcinden Kurtuldu

Türkiye Çocuk Felcinden Kurtuldu

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin çocuk felci hastalığından arındırıldığını duyurdu. 81 ilin valiliklerine gönderilen yazıya göre, 1988 yılından bu yana sürdürülen çalışmalarla 5 milyon çocuğun sakat kalması, 500 bin çocuğun da ölümü engellendi.

sefer-aycan-cocuk-felciSağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin valiliklerine gönderdiği bir yazı ile Türkiye’nin çocuk felci (Poliomyelit) hastalığından arındırıldığını duyurdu.

Müsteşar Doç. Dr. Sefer Aycan imzalı yazıya göre, 21 Haziran 2002’de Kopenhag’da düzenlenen Avrupa Bölgesi Polio Sertifikasyon Komisyonu toplantısında, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi’nin çocuk felcinden arındırıldığı belgelendi.

1980’li yıllarda çocuk felcinin yok edilmesi gündeme gelmiş ve 1988 yılında 41. Dünya Sağlık Asamblesi’nde alınan kararla Polio Eradiksiyon Programı (PEP) başlatılmıştı.

Yazıda, çocuk felciyle ilgili açıklamalar da yer aldı:

“Poliomyelit özellikle çocukları etkileyen, kalıcı felçlere ve hatta ölümlere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

PEP kapsamında yürütülen aşılama çalışmaları ile; 1988 yılında dünyada toplam 125 ülkede vaka sayısı 350 bin iken, 2001 yılında vaka görülen ülke sayısı 10′a ve vaka sayısı da 480′e düştü; yani yüzde 99.8 azalma oldu.

1988 yılından bu yana yürütülen çalışmalarla 5 milyon çocuğun sakat kalması ve 500 bin çocuğun ölümü engellendi. Daha önce DSÖ’nün, 1994 yılında Amerika kıtası ve 2000 yılında Batı Pasifik Bölgesi olmak üzere iki bölgesi çocuk felcinden arındırılmış olarak belgelendi.

Türkiye’de de 1995 yılından itibaren toplam 6 kez Ulusal Aşı Günleri, 2 kez Çocuk Felci Aşı Günleri ve 5 kez de Mop-up uygulaması yapıldı. ”

İl Sağlık Müdürlükleri aracılığıyla Tüm Sağlık Ocakları, Sağlık Grup Başkanlıkları ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezlerine de ulaştırılan yazıda, bulaşıcı hastalıklarla mücadele hakkında bilgi verildi, PEP programı ve bu program kapsamında yürütülmüş aşı kampanyalarına gösterilen ilgiye teşekkür edildi.

Bulaşıcı hastalıklar ve mücadele

Doç. Dr. Sefer Aycan imzalı yazıda şu ifadeler yer aldı:

* Halk sağlığı alanında yürütülen çalışmaların önemli bir bölümü bulaşıcı hastalıklarla mücadeleyi kapsar.

* Tarih nüfusların ve uygarlıkların veba, kolera, tifo, çiçek ve başka hastalıklar nedeniyle nasıl yeryüzünden silindiklerini anlatır. Yirminci yüzyılda elde edilen en önemli başarılardan biri de bulaşıcı hastalıklarla mücadele yöntemlerinin geliştirilmesidir.

* Hastalıkların tedavilerine yönelik gelişmelerin yanı sıra, hastalıkların * önlenmesine yönelik buluşlarla, bulaşıcı hastalıkların bir çoğu kontrol altına alındı. Bu kapsamda, 1960’lı yıllardan başlamak üzere dünya genelinde yürütülen aşılama aktiviteleri ile 1980 yılında çiçek hastalığının yok edildiği ilan edildi.

Rakamlarla çocuk felci

* 1980’li yıllarda çocuk felci hastalığının (Poliomyelit) yok edilmesi gündeme geldi ve 1988 yılında, 41. Dünya Sağlık Asamblesi’nde alınan kararla Polio Eradiksiyon Programı (PEP) başlatıldı.

* Poliomyelit özellikle çocukları etkileyen, kalıcı felçlere ve hatta ölümlere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

* 1988 yılında, dünyada toplam 125 ülkede vaka sayısı 350 bindi. PEP kapsamında yürütülen çalışmalarla, 2001 yılında vaka görülen ülke sayısı 10’a, vaka sayısı da 480’e düştü. Yani, yüzde 99.8 oranında azalma oldu.

* 1988 yılından bu yana yürütülen çalışmalarla 5 milyon çocuğun sakat kalması ve 500 bin çocuğun ölümü engellendi. Daha önce DSÖ’nün, 1994 yılında Amerika kıtası ve 2000 yılında Batı Pasifik Bölgesi olmak üzere iki bölgesi çocuk felcinden arındırılmış olarak belgelendi.

Çocuk felciyle mücadele

* Avrupa’da çocuk felcinin eradiksiyonu, “Middle East, Caucasus, Central Asian Republics” (MECACAR) operasyonu olarak bilinen; DSÖ’nün Avrupa ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki polio görülen 18 ülkede eşgüdümle uygulanan bir seri Ulusal Aşı Kampanyaları sayesinde başarıldı.

* 1995-1998 yılları arasında, 5 yaşından küçük 60 milyon çocuk her yıl ek olarak iki doz polio aşısı aldı. 1997 yılından bu yana, MECACAR bünyesindeki ülkelerde yüksek riskli alanlarda kapı-kapı dolaşılarak aşı yapıldı. En fazla risk altındaki ülkelerde aşı kampanyaları 2002 yılına kadar sürdürüldü.

* Türkiye’de de 1995 yılından itibaren toplam 6 kez Ulusal Aşı Günleri, 2 kez Çocuk Felci Aşı Günleri ve 5 kez de Mop-up uygulaması yapıldı. En küçük yerleşim birimine kadar ulaşılarak aşısız çocuk kalmamasına çalışıldı. Türkiye dahil olmak üzere 51 ülkenin bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesinde, son yerli vaka 1998’de tespit edildi.

%d blogcu bunu beğendi: